2013. július 8., hétfő

Jegyzet - Brian Tracy - Töréspont

Brian Tracy – Töréspont


Hatékony válságkezelés 21 lépésben

            Brian Tracy több mint harminc évig tanulmányozta a hatékonyságnövelés és az időgazdálkodás fortélyait. Tapasztalatai és ismeretei tették lehetővé, hogy ezekben a témakörökben mára a világ egyik első számú trénerévé lépett elő. Eredményessége vitathatatlan. Könyve nagyszerűen ötvözi az egyszerűséget, az érthetőséget és a hatékonyságot. Igyekszem egy olyan áttekinthető jegyzetet készíteni, amely a későbbiekben a könyv elolvasása nélkül kielégíti a memóriám vakfoltjait. Megpróbálom a lényegre éhes jellemem legjavával a fontos információt kiemelni. A könyv azonban abba a tipikus hibába esik, hogy azon egyértelmű és nemes célján felül, hogy segíteni próbál és szeretne az átlagembernek igencsak körbemetélt. A vállalkozói szféra, a kapitalista piac és a marketinges alakok ihlette ostoba szabályok miatt a lényegre törés nem volt elég. Valamiért úgy gondolták, hogy hét szabály nem elég. Vagy kilenc, vagy tizenhárom. Esetleg hat. Muszáj kijönnie a huszonegynek még akkor is, ha négyet-ötöt megismétlünk, csak más szavakkal. Valamit akár háromszor is felhozunk, mert az ember az egyszerű és nagyszerű dolgokat eredendően túlbonyolítja…
            A könyv bolti ára 1450 Ft. Értéke ennél jóval több. Gyorsan lehet vele haladni, kellemes hangvételű célravezető olvasmány.
A könyv hátulján: „Mindegy, hogy az ember alkalmazottként, vállalkozóként, családtagként milyen jól teszi a dolgát. Előbb-utóbb mindig történik valami. Ha nem megfelelően kezeljük a helyzetet, váratlan akadályból akár komoly válsághelyzet is létrejöhet.

Nem az számít, hogy milyen mélyre zuhansz, hanem hogy utána milyen magasra tudsz felszállni! – Lee Iacocca (Az egyik legelismertebb és legsikeresebb menedzser a világon.  Aki nem ismeri, Nézzen utána!)

            „Könyvemet azoknak a bátor embereknek ajánlom, akik harcos vállalkozóként, családok és barátságok létrehozóiként és védelmezőiként készek az élet legnagyobb viharaival is bátran szembenézni. Bátrak, ti építitek fel a birodalmakat és valójában ti mozgatjátok az egész társadalmat, ezért mindannyian tőletek függünk. Kívánom, hogy minél tovább tartsatok ki!

BEVEZETÉS
„Az általunk tapasztalt nehézségek valójában csak a tudatunkban létező gátak, amelyeket pozitívabb hozzáállással át lehet törni.” – Clarence Blasier

            A válsághelyzetek kibillentenek az egyensúlyból és azonnali intézkedéseket követelnek. Becslések szerint a vállalkozások két-háromhavonta kerülnek ilyen krízishelyzetbe. Nehéz helyzetben csak a nehézfiúk képesek folytatni a meccset. (Nógrádi Bence is ezt mondja a Rinocérosz Üzletkötésben, csak ő valahogy úgy fogalmazza meg, hogy a versenyt csak a Rinók élik túl!)
            Való igaz, nem a körülmények tesznek azzá, aki vagy; azok csak megmutatják, milyen vagy valójában.
            Fennmaradásodat, sikerességedet, egészségedet, boldogságodat és vagyonodat meghatározza, hogy milyen mértékben vagy válaszképes válsághelyzetben. (Ami nem öl meg, erősebbé tesz – Nietzsche)
            A jó vezető képes hatékonyan dolgozni a válság közepette is. A siker probléma-megoldási képesség.
Problémából nálunk csak kétféle kapható.
Van a megoldhatatlan és van a megoldható.
Ha van rá megoldás, legjobb, ha mész és megkeresed.
De ha nincs, azon a problémán többé ne törd a fejed!
            A siker szempontjából a kitartás mindent legyőz, még a természetet is. – John D. Rockefeller
MARADJ NYUGODT!
Ha külső behatások által befolyásolhatatlanná akar válni az ember, először a saját szenvedélyein kell megtanulnia uralkodni. – Benjamin Disraeli
Még csak a könyv legelején járok, de már feltűnt, hogy csupa olyan név és személy van megemlítve, akiknek a szavára érdemes adni. Mind, Rockefeller, mind Disraeli, mind Iacocca a szakterületük és egyébiránt a vezetés, a menedzsment és a sikeresség olyan mérvadó képviselői, akik önmagukban is ikonjai az elérendő céloknak.
            Ha az ember képes a káosz közepette is megőrizni a hidegvérét és uralkodni magán, akkor nagyon nagy bátorságról tesz tanúbizonyságot. A nyugodtság természetesen nem összemérhető a „lefagyással”.
            TÖRÉSPONT esetén először a gondolataidon és az érzéseiden kell uralkodnod, csak így teljesíthetsz a lehető legjobban.
Azonnal uralkodj magadon! Ha azonnal nem kezded el ezt tudatosan csinálni az érzelmi agyad lesz a kisfőnök, aki leginkább két dolgot tud, harcolni vagy menekülni: Ám a körülményektől függően sem a „kötekedem és másokat hibáztatok, dühös és ellenséges vagyok”, sem a „leszarom a dolgokat és homokba dugom a fejem” taktika nem lenne igazán célravezető.
Válsághelyzetben természetes, hogy félünk a kudarctól. Ez a lehetőség, különösen, ha számunkra fontos dologról van szó igen erős érzelmeket képes kiváltani az emberből. Ám, ahelyett, hogy túlreagálod a dolgot, vegyél egy nagy levegőt, nyugodj meg és maradj hatékony.
Érzelmeid jelentős része attól függ, miként értelmezed mindazt, ami körülötted történik.
Tanulmányozd a problémát, mielőtt reagálnál rá. Mindegy miről van szó, keresd a tapasztalatot, tanulságot.
Közhely: Minden balszerencsében rejtőzik egy legalább akkora előny magja. (A közhelyek gyakran igazak. Néha nem, de sokkal többször igen.)

BÍZZ A KÉPESSÉGEIDBEN!

            A csalódások képesek rá, hogy megtépázzák az ember önbecsülését és saját képességeibe vetett hitét. Mindegy mi történt, ennek az érzésnek Nem szabad engedni. Ha magaddal folytatsz párbeszédet ilyen ügyben, az legyen pozitív.
Képes vagy rá!
Gondold végig mi a legrosszabb, ami történhet. Őszintén. Határozd el, hogy az esetleges bekövetkezésekor ezt a történést elfogadod. Döntsd el, mit tennél ilyenkor. Azonnal kezdj hozzá, hogy elkerüld a legrosszabbat.
Az aggódás valódi ellenszere a kitűzött cél irányába mutató céltudatos cselekvés.
Önbizalmat nyerhetsz belőle.
MERJ TOVÁBBMENNI!
Ha nagy a válság, a túlélés legyen a célod. Nehéz helyzetek, nehéz döntések, nehéz lépések. Képesnek kell lenned alkalmazni őket.
Ha azt teszed, amitől félsz, a félelmed halálában biztos lehetsz!
ISMERD MEG A TÉNYEKET
Ez eléggé egyértelmű. A tény nem hazudik. Persze aközött, ami valóban tény és aközött, amit mi annak gondolunk, lehet különbség. Fontos, hogy a megfelelő kérdéseket tegyük fel:
Mi a helyzet pontosan? Mi történt? Hogyan történt? Mikor? Hol? Honnan tudom, hogy ez az igazság? Ki érintett? Ki a felelős?
Ezek önmagában is nyugtató hatásúak. Ha nem tudod megváltoztatni, tanuld meg elviselni. A tény ne aggasszon, vonj le következtetést.
IRÁNYÍTS!
„A bátorság létra, minden más erény rajta mászik fel.” – Clare Boothe Luce
Vállalj 100%-os felelősséget önmagadért. Bármit is kell tenni, neked kell megtenned. Amint felelősséget vállalsz a jövődért, elméd megnyugszik, tisztább lesz és sokkal könnyebben hozol majd jó döntéseket. Mindnyájan szoktunk hibázni: ismerjük be a sajátjainkat. A legjobb, amit tehetsz, hogy továbblépsz és a kár minimalizálásán töröd a fejed.
            „Kudarc nem létezik, csak az, hogy tovább már nem próbálkozik az ember.” – Elbert Hubbard.
MINIMALIZÁLD A VESZTESÉGET
Nem feltétlenül a legerősebb élőlény marad fent, hanem az, aki a leggyorsabban alkalmazkodik. Kezd el a zéró-alapú gondolkodást:
Ha nem csinálnám azt, amit csinálok, és ha tudnám, amit most tudok, vajon ugyanúgy ezt csinálnám? Ugyanúgy belevágtam volna?
Ha a válasz Nem: kezdj valami másba.
Van olyan dolog vagy folyamat az életedben, amit ha korábban tudtad volna, amit most tudsz, el sem kezdtél volna?
Van olyan kapcsolat vagy helyzet amibe, ha tudtad volna, amit ma tudsz: bele sem kezdesz?
(Bár ennek inkább a veszteség vagy veszteséges dolgok huszárvágásos befejezéséhez van köze, nem az effektív minimalizáláshoz: azért nagyon hasznos tanács.)
KEZELD A VÁLSÁGHELYZETET!
Állítsd el a vérzést. Gyűjts információt, old meg a problémát. Cselekedj. Gondolkodj előre, legyen tartalékterved. Előzd meg a válsághelyzet visszatérését.
ÁLLANDÓAN KOMMUNIKÁLJ
A bátorság legmegbízhatóbb mércéje a legyőzött félelem nagysága. / - Norman F. Dixon
Vezess: Nagyon fontos, hogy tudd: Vannak feladatok, amelyeket delegálhatsz, de vannak, amelyeket csak Te személyesen tudsz megtenni.
KORLÁTOZÓ TÉNYEZŐK
            Jó, ha ezt idejekorán kideríted. Mi akadályozza, hogy megvalósítsd a célodat? Miért nem vagy még mindig ott?  
Először belső elemzésre van szükség. Sokszor a saját félelmed az, ami visszatart. A problémáidat átvilágíthatod úgy, hogy: Van olyan ember, aki ugyanazzal a gonddal, problémával dacolva, amellyel én most szemben állok előrébb tudott jutni? Ha a válasz igen, akkor a problémád, nem más, mint üres kifogás.
Fókuszálj a legfőbb akadályra és próbáld meg megoldani.
Határozd el, mely célok a legfontosabbak jelenleg az életedben? Határozd meg az akadályt is és küszöböld ki.

ENGEDD SZABADJÁRA A KREATIVITÁSODAT!
ÖSSZPONTOSÍTS A KULCSFONTOSSÁGÚ TERÜLETEKRE!
FÓKUSZÁLJ A LEGFONTOSABB DOLGOKRA
(Be kell vallanom, néha azért tépem a hajam! Amikor több fejezetcím is ugyanazt jelenti. Több fejezettartalom is megegyezik tartalmában. Nem vagyok értelmi fogyatékos és nagyon örülnék, ha Brian Tracy is észrevenné ezt. Nem kell akkor 21 sikerkulcs. Elég 4. Vagy 6. Vagy jobb lenne, ha nem is számoznák, hanem elmondaná őket és kész. Mert ha a könyv címe 8000000 szabály a cipőfűző kötésre és én igazából csak 4-et tudok, akkor magammal szúrok ki, mert a többi 7999996-ban ismételnem kell önmagam.)
A könyv többi része szintén az önismétlés mocsarába gázol.
„A nagyszerű dolgokat nem erővel, hanem állhatatossággal hozzák létre.” – Samuel Johnson
Jó pap holtig tanul. Ne gondold azt, hogy már mindent tudsz. Az egyszerű dolgokat ne bonyolítsd túl.
Négy módszer, hogy megváltoztasd az életed.
·         Tehetsz valamit többször, mint korábban. Mi az amitől, ha többször tennéd, megváltozna az életed jó irányba? Vagy, amitől jobb lenne a vállalkozásod?
·         Tehetsz valamit kevesebbszer, mint korábban. Mi az, amivel kevesebbet kellene foglalkoznod? Mi az, aminek a hiánya egyszerűbbé tenné az életed?
·         Elkezdhetsz valami újat, ami a hasznodra válik, és amitől boldogabb leszel?
·         Abbahagyhatsz felesleges dolgokat.

KOMBINÁLD!

Meditálj, eddzél, pihenj. Maradj friss spirituálisan és szellemileg egyaránt. Hallgass az ösztöneidre, alkalmazd a Vonzás Törvényét.
Dolgozz a jellemeden. Sokat. A jellem király! És ritka.



A jegyzetet készítette: Kardmen


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése