2014. március 24., hétfő

Kötözködés - Harry Potter és a Titkok Kamrája könyvkritika

Harry Potter és a Titkok Kamrája Kritika


            A szériáról alkotott pozitív véleményemet már említettem korábban az első részhez írt „kötözködésem” alkalmával: http://ginandthen.blogspot.hu/2014/03/kotozkodes-harry-potter-es-bolcsek-kove.html
            A második könyv sem tetszett kevésbé, mint az első, egyébiránt a folytatások még ennél a kettőnél is jobban sikerültek. Néhány apró szösszenet van, amire olvasásom közben gondolni merészeltem, nézzük őket:
A filmkészítők szerint Lucius olyan ostoba, hogy a halálos és tiltott átkot használná Harryn Dumbledore irodája előtt

            Harryt figyelmeztetésben részesítik azért, amit meg sem tett. Dobby a végtelen varázserejét egy torta leejtésére használta fel, szinte azelőtt, hogy ez megtörtént, főhősünk már kapta is a levelet Mafaldától, hogy nem kéne varázsolni, mert még a végén eltanácsolnak a Roxfortból. A későbbiekben kiderül (későbbi könyvekben), hogy a kiskorú varázslókon az iskoláztatásuk óta van egy mágikus „nyomjel”, ami sípol, ha a delikvens körül illetéktelen mágiahasználat van folyamatban, az iskolán kívül. A „szerkezet” ugyan meg tudja állapítani a bűbáj „fajtáját”, de azt nem, hogy a varázst valóban a kiskorú mágus idézte-e elő vagy valaki más, aki a közelében tartózkodott. Amennyiben ez így van, akkor Weasley-ék miért nem kapnak minden egyes percben figyelmeztető-eltanácsoló levelet, ahányszor az anyuka mágiával mosogat? Felnőtteken nincs „nyomjel”, tehát a minisztérium nem tudhatja, hogy valóban Mrs. Weasley éli-e a házi manók sanyarú életét otthon vagy a kölykök szórakoznak? Ha viszont olyan helyen, ahol vélhetően vannak „felnőtt” varázslók, akik gyakorolják az ipart, kikapcsolják a „nyomjelet”, hiszen az nem tudná megállapítani, hogy ki máguskodott, akkor gyakorlatilag ez az egész korlátozás szart sem ér, mert Weasley-éknél például bárki csinálhatna bármit, a minisztérium nem tudná meg. Meg kell állapítanom, hogy ez az egész azért van, hogy Harryvel legyen kibaszva.
            Ebben a könyvben kiderül, hogy a teljes Weasley készpénz vagyon nincs meg két arany Galleon sem. Miután megjárták az Abszol utat elindulnak a suliba az Odúból. Teljes káoszban. A családban senki sem ismeri a begyűjtő bűbájt (Invito), mindenki rohangál minden vacakért oda-vissza.
            Miután koppant a srácok fele a vágány-átjárónál, Ron megkérdezi Harryt van-e nála mugli pénz, amire ő azt válaszolja, hogy 6 éve nem kapott zsebpénzt Dursleyéktől. Egyrészt ez hazugság, mert tavaly karácsonyra kapott tíz penny-t vagy mennyit, másrészt ezek szerint 6 éves korában, Vernon bácsi adott neki pénzt. Ez nehezen hihető.
            Miután stílusosan landoltak a Fúria fűz-ön és megvolt a hajcihő, a klubhelyiségben mindenki zsongott, még az a mondat is elhangzott, hogy „… évekig fognak erről beszélni.”
Nem, hogy évekig nem, de már a következő héten nem foglalkoztatott senkit sem. Mrs. Weasley a rivallójában hisztis nőhöz méltóan az egész iskola tudomására hozza, hogy a férje egy bűnöző, csak azért, hogy a kisfia elszégyellje magát.
            Na és ott van Dumbledore: Az ő jelleme tökéletesen felépített. Kedvelhető, szerethető karakter. Az ész a bölcsesség, az idős, de ennek ellenére dinamikus, erős és előrelátó vezető megtestesítője. Sokkal inkább ő Voldemort ellenfele és ellenpárja, nem pedig egy tizenkét éves kis takony. Ezt az embert mindenki csodálja, elismeri, féli vagy pedig irigy rá. A kérdésem a következő: Hogy? Hogy vehetett fel egy ilyen ember egy olyan tökkelütött senkiházi, szerencsétlen, hazug kis pondrót, mint Gilderoy Lockhart? Ez olyan, mintha Voldemort elmenne a Prived Drive-ra és megkérné Dudley-t, hogy legyen a Halálfaló Brigádban első az egyenlők között. Az nem lehet mentség erre a tettre, hogy csak egyetlen jelentkező volt.
            Ha már Lockhart: Jól menő, sikeres médiabubus, akiért olvadoznak az esztelen tyúkok és nyilvánvalóan sok pénzt keres, miért jelentkezik tanárnak? Ez az ember teljesen inkompetens. Tudja jól, hogy nem ért semmihez, (kivéve a felejtésátkot) mégis jelentkezik tanárnak. Tudja jól, hogy fogalma sincsen, hogyan kell egy törött kart meggyógyítani, mégis eltünteti Harry karjaiból a csontokat. Tudja jól, hogy fogalma sincs semmiről, mégis mindenről állítja, hogy tudja: „Tudom, hol a szörny, tudom ki a gyilkos.” Tudja jól, hogy a világ legbalfaszabb párbajozója, mégis kiáll Pitonnal. És nekem ne mondja senki, hogy hát igen: Lockhart ennyire fogyatékos; mert nem: Amikor a tanárok azt mondják, hogy Oké Ginny meghalt, fogd magad és nyírd ki a szörnyet, pontosan tudja, hogy fogalma sincsen semmiről és le akar lépni. Az megint más kérdés, hogy a tanárok miért bíznak rá egy ilyen fontos feladatot. Ha csak szívatni akarták, szerintem annyi baleset és egy eltűnt lány után nem ez a legjobb módja a feszültség oldásának. Lockhart nem lehet teljességgel idióta, hiszen sokat utazott, jól megválogatja a szavakat és ki tud használni mindenkit, aki véghezvitt valami „hőstettet”.
            Itt két kérdésem van; az első, hogy aki emberré tud változtatni egy vérfarkast, meg ki tudja ütni Superman-t egyetlen ütéssel kriptonit nélkül, miközben Újjá építi a Kínai Nagy Falat az, hogy lehet akkora balfasz, hogy beleszalad egy nyálas képű kis senkiházi felejtésátkába?
            A másik, hogy az egy dolog, hogy az illető elfelejti a saját tettét és így Lockhart a könyveiben learathatja a dicsőséget, de nem voltak szemtanúk? Mondjuk az egész falu, akit többé nem támadtak meg? Akik emlékeztek rá, hogy őket egy nő mentette meg, aki háromszáz éves volt, nem pedig egy borotvált fiatalember. Ennek a két kérdésnek a folyományaként felmerül bennem az is, hogy a Halálfalók ellen a későbbiekben minek vacakolnak az átkok széles választékával, amikor csupán egyetlen olyan is elég lenne, ami működik. (Természetesen, ha nem akarják megölni az illetőt) Nem kéne lábbilincselés, meg Petrificus Totalus, meg denevérrontás, hanem felejtsd el, hogy őrült gyilkos vagy, menj a Szent mungóba és töltsd életed hátralevő részét az elmeosztályon. Humánus megoldás lenne, és felettébb ésszerű is.
            A Griffendél 10 pontot kap, mert Hermione tudja, mi az a Mandragóra. Újabb tízet, mert tudja, hogy visítanak. Mindezt az első nap, első óráján. Az első sötét varázslatok kivédésén az elmeroggyant kérdéseinek megválaszolásáért megint kap tízet. Hermione az első iskolai napon megszerzi a tavalyi pontoknak a közel tíz százalékát teljesen egyedül.
Nagyon tetszett az is, hogy a varázsvilágban a „villámvarázs tanfolyam” tudományos kísérleteken alapul. A feltárult a titkok kamrája, minden nem varázslót kinyírok feliratot a tanárok hagyták díszelegni. Az érthető, hogy Frics nem tudta levakarni, de egyik tanár sem próbálta meg leszedni, vagy bármilyen módon eltakarni. Lockhart sztorijában egy vérfarkas visszaváltozott emberré. Azt tudjuk, hogy nem ő tette meg ezeket a dolgokat, de valaki igen. Tehát lehetséges. Talán Lupinnak olvasnia kellett volna egy kis Lockhartot szakirodalom gyanánt, amikor elvállalta a tanítást. A százfűlé főzet elkészítése nagyon hosszadalmas folyamat, mert a juharfátyolkát 21 napig kell párolni. Ez később még fontos lesz.
            Egy házi manó a mágusvilág örök rabszolgája, mégsem lehet elküldeni mosni, teregetni, vasalni, varrni stb. hiszen akkor azt hinné, hogy szabad és már lépne is le. Holott még Dobby is használ vasalót, igaz ő a saját fején, de akkor is. A mű 176. Oldalán Hermione maga vállalja a lopást Piton személyes készletéből, mert „neki nincs priusza” – el kéne keserítsem, tavaly rajtakapták egy trollal a Wc-ben, meg a folyosón is éjszaka, szóval -60 pontot nem neveznék éppen büntetlen előéletnek.
            Piton tud varázsolni beszéd nélkül is, a párbajszakkörön mégis hangosan kiabálva fegyverzi le Lockhartot.
100 Galleon büntetés Arthur Weasley-nek
            100?! Normálisak ezek? Ez nagyjából 5 évnyi jövedelme vagy tán még annál is több. Hagrid több mint hatvan éves. Hagridot elküldik az Azkabanba, hogy leszívják az arcát: „nem büntetésből, hanem óvintézkedésből!” – mondta Caramel a mágiaügyi miniszter. Kíváncsi vagyok, mi lehet számára a büntetés. Hetekig nem vettek észre egy papírlapot Hermione kezében. Senki sem. Durva.
            Ha egy ember találkozik egy Baziliszkusszal, két dolog történhet: 1. Meghal. 2. Nem hal meg. Az esélye alapvetően 50-50%. A reális esélye inkább 95/05 arra, hogy meghal. De maradjunk az elsőnél.
            A macska nem halt meg; esélye 50%. A macska után Colin sem halt meg, a matematikai valószínűség számítás szerint ennek a kettőnek az esélye már 25%, annak. Sem Nick, sem még két random szereplő, sem Hermione nem halt meg egy olyan teremtmény ellenében, amelynek egyik jellegzetes tulajdonsága, hogy ÖL! Mindennek az esélye 1,5% vagyis 0,015. Ebben az iskolában mindenki nagyon nagy mázlista. Ha Harry találkozását is vesszük a kígyóval az esélyeket arra, hogy 7 random emberből hány éli túl, ha a kígyók királyával találkozik, máris megfelezhetjük.
            Harry már itt megtudja, hogy „Voldemort belém helyezte lényének egy részét…” – mégsem esik le neki, csak a 7. Könyv végén. Közel egy évbe telik neki rájönnie, Dumbledore halálától számítva. Ez a nem semmi.
           
            Ha a vizsgák az események sodrása miatt elmaradtak, akkor az 5-6-7.esekkel nem lett kibaszva? Hiszen akkor egyetlen R.B.F.-et, sem R.A.V.A.Sz-t nemtettek le, ami kellene az előmenetelükhöz. Vagy mindent automatikusan kiválóra értékeltek? Jó lenne tudni.

Készítette: Kardmen

2014. március 21., péntek

Kötözködés - Harry Potter és a Bölcsek köve könyvkritika

Harry Potter és a Bölcsek köve kritika


                Emberek milliói olvasták már és olvassák ma is. Ugyanezen emberek jelentős többsége imádta és imádja ma is a Harry Potter könyveket. Kétségtelenül képes volt példamutató módon arra, hogy generációkat vegyen rá az olvasásra legalább egy rövidebb időszak erejéig. Magam sem tudom megszámolni, hogy hányszor olvastam el a teljes sorozatot. Véleményem szerint kitűnő, lebilincselő, érdekes művek, amelyek rendkívül szórakoztatóak. Nagyon élveztem végigolvasni a könyveket, lenyűgözött a világ, amelyet Rowling elképzelt és felfestett nekem. Sokszor megdöbbentően következetes volt az írónő egyes dolgokban. Úgy döntöttem azonban, hogy ideje kritikus szemmel is végigmennem rajtuk. Kritikáim főleg azoknak szólnak majd, akik már olvasták az eredeti műveket és tudják, miről beszélek. A filmek megtekintése nem feltétlenül lesz elegendő. Ennek eredményét olvashatjátok lejjebb:

Ginny Igen dögös


            Kezdjük a borítón levő ajánlások egyikével. „Még nem találkoztam olyan tízéves forma gyerekkel, akit ne ragadott volna magával a különös, varázslatos, bölcs világ, Harry Potter világa.” – Carolyn Hart. Ez a világ tényleg lenyűgöző, a szó szoros értelmében varázslatos, de bölcsnek soha semmilyen körülmények között nem tekinthető. Ez a bölcs világ a nevét sem meri kimondani egy diktátornak, ez a bölcs világ korrupt a végletekig, ha bűnöző vagy leszívják a lelked. Nem valami bölcs dolog. Lehetne számos példát találni az anti-bölcsesség alátámasztására, de szerintem mindenki tudja, miről beszélek.
            Ebben a bölcs világban a boldog varázslók értelmi fogyatékosok és szarnak az évezredek óta fennálló Mózes-kőtábláiba vésett alapvető „varázsló”- viselkedésre, miszerint: „A mugli világban ne keverd a szart!” A mágusoknak egy csomó helyük van, ahol nem láthatják őket, egymillió varázslatuk van arra, hogy észrevehetetlenek maradjanak. Képesek egy gyufásdoboz belsejét is Wembley stadion méretűre növeszteni úgy, hogy közben a gyufásdoboz nem nő meg, de arra képtelenek, hogy ne nézzenek ki és viselkedjenek úgy, mint valami őrült szektások. Ezzel a nézetemmel egyébként McGalagony is egyetért a mű elején.
            Dumledore nem a láthatatlan lovon repült a Privet Drivera, nem is seprűvel vagy más eszközzel jött. Mivel csak úgy feltűnt a semmiből, nyilvánvalóan teleportált. (Hoppanált) Annak ellenére, hogy a teleportálás lényege az, hogy egyik helyről közvetlenül képes legyen a varázsló „átvarázsolni” magát, Dumbledore idefelé jövet mégis belebotlott „legalább 20 lakomába”. Végül is csak annyi történt, hogy Voldemort megölte Potteréket, összedőlt a házuk, senki nem tudja, hogy mi- miért történt… a kis túlélőt biztonságba kéne helyezni a vén prof. Minden buliba beugrott, ráadásul volt ideje citromport venni miközben az egész varázsvilág évek óta terror alatt van. Nem egy stresszes fajta na.
            Meglehetősen pozitív és következetes az írónő a „zöld fényben”, amely Harryt kísérti az emlékeiben. Ez mindenképpen egy erős pozitívum. Érdekes azonban, hogy mielőtt a varázsló megkapja a meghívását a világ legveszélyesebb helyére, már tud varázsolni. A legtöbbek, akaratukon kívül és vannak, akik már ezt a varázserőt is képesek kontrollálni: Ennek ellenére egyetlen felnőtt sem képes a seggét sem kitörölni pálca nélkül. (Kivéve a Weasley ikreket, bár ők nem felnőttek). 5 bronz knút a bagolyposta, ez azért lehúzás.
            Ha már a pénzre terelődött a téma, teljesen véletlenül, akaratomon kívül is felmerült bennem a kérdés, hogy Harry szüleinek honnan az Istenveréséből volt pénzük? Miből? James családjáról nem sok minden derül ki, de nincs utalás arra, hogy úsztak volna a Galleonokban. Lilyékről pedig tudjuk, hogy sima emberek voltak, a legjobb esetben is középosztálybeliek, hatalmas vagyonnal semmiképpen nem rendelkeztek, ráadásul az ő vagyonuk megoszlott Lily és Petunia között. Mivel egészen fiatalon haltak meg, nem volt sok idejük dolgozni vagy lopni vagy bármilyen más módon sok pénzt szerezni, különösen úgy, hogy Voldemort tíz évig vagy a fene tudja meddig hatalmon volt. Feltételezem, hogy az nem a gyarapodás és jól megkötött üzletek időszaka volt a Potter családnak. Ennek ellenére a Gringotts nyomatta a kamatos kamatot a betett vagyonra. Ha a koboldok bankja ennyivel meghaladta a jegybanki alapkamatot, mindössze 11 év alatt, akkor a többi varázslócsalád miért nem lett gazdag időközben? Mindegyik szórja a pénzt?
            A mértékegységekről:              1 arany galleon = 17 ezüst sarló
                                                           1 ezüst sarló = 29 bronz knút
                                                           1 arany galleon = 493 knút
Egy évnyi bagolypostával gyakorlatilag el lehet költeni a Weasley család teljes vagyonát (A bankban levőt.) Ha valaki járatja a Reggeli Prófétát és az újságon felül még a szállítást is fizeti, hamar elverheti a házát.
            A pálca választja a varázslót. Ezt a mondatot a sorozat végére beleverik az olvasóba és igen különleges pillanat Harry életében is, amikor először taperolja végig a saját Főnixtoll tuning pálcáját. Ennek ellenére Draco Malfoynak az anyja megy el pálcáért, amíg a fiát körbe szabják a talárboltban. A tradíconális „régi varázslócsaládok az istenek” család ennyire figyelmen kívül hagyja az varázspálca kutató mágusok egyetlen nemzetközi egyetértéssel elfogadott dogmáját.
            Draco egy pöcs. Többnyire. Ennek ellenére a szabászatban ő kezdeményezi a beszélgetést, viszonylag normális hangon és még előre is köszön, ráadásul normálisan elköszön úgy, hogy nem is tudja, hogy Harry gazdag-e vagy sem. Szóval annyira mégsem kretén, mint amennyire beállítják.
            21 arany Galleon 1 db Unikornis szarv. Durva. Egy varázspálca a vén tatánál pedig 7 Galleon. A Weasley-ék azért szegények, mert a család mind a 300 tagjának kellett egy 7 Galleonos pálca (Kivéve Ront- ő Charlie-ét örökölte, aki nyilván vett magának másikat.)
Nem csoda, hogy minden félretett pénzük elmegy ilyen árak mellett. A könyv megemlíti, hogy szeptember 1 előtt Harry minden este éjszakába nyúlóan olvasott, mert lenyűgözték a könyvei és minden információ, amit bennük talált. Ennek ellenére a Roxfortban kiderül, hogy voltaképpen semmiről sem tud semmit, mint aki mindenről most hall először. Több estényi olvasás után azért valamicske ici-pici tudást elvárhatna az ember.
            Mrs. Weasly: Aki már egymillió gyereket hozott ki a vasútállomásra hatványozottan több alkalommal igazán tudhatná, hogy Az egyetlen Roxfortba tartó vonathoz hozza a gyerekét az egyetlen olyan helyen egész Angliában, ahol ez a vonat megáll és ennek egyetlen egy bejárata van, egyetlen egy helyszínen: ennek ellenére megkérdezi, hogy „Melyik vágányról is indul a vonat?” – vajon melyikről? Vagy olyan sűrűn utazol vonattal, hogy megkavarodtál? NEM! Mert Mrs. Weasley soha, de soha nem utazik tömegközlekedéssel: az egyetlen vágány, amit egész életében ismert már gyerek kora óta a 9 és háromnegyedik. Mégis kételyek között érkezik a Kings Crossra. Ez döbbenet.
            Az ikrek jelleme, karaktere halálian mesteri. Imádom őket. Harry a vonaton 11 sarlónál is többet költ édességre, ami megint csak a leendő legjobb barátja családja teljes megőrzött vagyonának több mint a fele. Egyetlen út alatt, egyetlen kajálásra.
            A történet magával ragadó és jól eltalált. Muszáj itt is ugrálnom a számokon: 5 pont levonás azért, mert teljesen hülye inkompetens, esztelen, tapasztalatlan mitugrász létedre szemberohansz egy hegyi trollal, ahol egyébként meghalhatsz és akkor közölni kéne anyukáddal, hogy a gyereke nem volt normális. 5 pont levonás: ennyi jár. 50 pont, vagyis a halálos veszélynek a tízszerese jár fejenként azért, mert éjszaka ki mertek menni a folyosóra. Azon már nem is kell fennakadni, hogy az egész könyv lényege, hogy három túlbuzgó első éves átjut a mágia mesterei által felállított csapdákon. Ez azért sokat sejtet. Ron önfeláldozása, bátorsága és a többiekénél lényegesen több esze, amivel megnyerte a sakkot csupán annyi pontot ér, amennyit azért kaptak a többiek, mert takarodó után elkapták őket a folyosón. Valami nincs rendben ezzel a mérleggel.
            Nagyjából ennyi: a könyv olvasmányos, szórakoztató, minden fajta „iszonyatjó gyerekregény író vagy Rowling” díjat megérdemel. Piton helyében mindegyik fiolába mérget tettem volna a cetlire pedig azt írtam volna a versike helyett, hogy: „Tűz elöl, tűz hátul: varázsló vagy; Oldd meg!

            Készítette: Kardmen

            

2014. március 15., szombat

Jegyzet - Jim Rohn - Az élet évszakai

Jim Rohn – Az élet évszakai


                Ez a könyv a maga egyszerűségével és rövidségével páratlan. Ennek ellenére tartalmi szempontból rendkívül jelentős ismereteket tartalmaz. Az élet minden területére kivetíthető a mondanivalója. Gazdasági tevékenység, iskola, párkapcsolat, emberi kapcsolatok, üzleti élet, hobbi. A megfelelő gondolatok megfelelő helyre ültetésével egyszerűen bármilyen élethelyzetben hasznát lehet venni. Ez az igazi érték!

            Ez a jegyzet/összefoglaló igyekszik megragadni a könyv azon lényegét, amely segíthet bárkinek, hogy egyszerűen és hatékonyan alkalmazza a benne foglalt javaslatokat. A jegyzet, a könyv elolvasásának élményét semmiképpen nem helyettesíti, ám mivel a történetek nélkül a lényegre igyekszik fókuszálni, ezért a későbbiekben remek memóriafogasként szolgálhat. Az összefoglaló helyenként nem szó szerint egyezik a könyvvel, azonban törekedtem arra, hogy a mondanivalón és a lényegen a legkevésbé se változtassak.
            A könyv bolti ára 1200 Ft. A szerző: Jim Rohn személyiségfejlesztő trénerek egész nemzedékét, valamint felsővezetők százait motiválta és képezte Amerika vezető nagyvállalatainál!
            A könyv bepillantást nyújt a természet és az ember törvényeit egymáshoz fűző szálak szövevényébe. Egyedülálló képet ad arról, hogy az élet és az üzlet mennyire hasonlít a váltakozó évszakokhoz. Egyként tanulmányozza a diadalt és a tragédiát… valamint azt a hatást, melyet e két dolog gyakorol egyéni életünk alapvető minőségére.

            Az élet és az üzlet olyanok, mint a váltakozó évszakok. Vegyük szemügyre őket! Kivétel nélkül mindnyájan azoknak az embereknek és eseményeknek az összegződései vagyunk, akik és amelyek befolyással voltak ránk, amióta megszülettünk. Minden egyes gondolat, amely valaha is megfogant a fejünkben kihatással volt a jelenlegi személyiségünkre. Minden filmnek, amit valaha megnéztünk, minden könyvnek, magazinnak, csalódásnak, diadalnak, kétségnek, álomnak megvolt a maga hatása az életünkre. Ennek folyományaként mi magunk vagyunk azok, akik kialakítjuk, hogy kik vagyunk, hiszen mi döntünk róla, hogy mit olvasunk el; nézünk meg; kikkel barátkozunk… Emberi mivoltunk azonban arra késztet minket, hogy valaki vagy valami mást hibáztassunk a saját előrehaladásunk hiányáért. (A kormányt, a versenytársakat, az időjárást).
            A közeli vagy távoli múlt azonban önmagában nem bír jelentőséggel egészen addig, míg úgy nem döntünk, hogy jelentőséget nem tulajdonítunk neki. Elsődleges fontossága van annak, hogy ki és mi hagyja rajtunk a nyomát a mai napon és az ezután következőkön. Hogy kik voltunk eddig, az befejezett tény; azonban az, hogy kivé válhatunk a továbbiakban, az határtalan és végtelen lehetőség. Ezért hát, ne hagyd, hogy a múltbeli kudarcok vagy nehézségek tudata hátrányosan befolyásolja a jelenlegi és jövőbeni lehetőségeidet!
            A múlt legnagyobb értéke az, ha bölcsen fektetjük be a jövőbe! Senki nem inna meg önként egy pohár mérget, ha tisztában van annak mibenlétével és mégis, mindnyájunknak vannak olyan barátai, rokonai vagy üzleti partnerei, akiknek a hatása éppoly végzetes, mint a méregnek.
            Nincs sok különbség az olvasni nem tudók és az olvasni nem akarók között. Mindkettő eredménye a tudatlanság. Az élet csalódásainak egyike, hogy a barátok cserbenhagyják azokat, akiknek a sora kezd jobbra fordulni, és mégis ők, a hátramaradók mondják, hogy „amióta jól megy a sora, elfelejtett minket”. Holott éppen a középserűségüket elfogadók döntenek úgy, hogy „hátra maradnak”. Gyakran ápolunk olyan barátságokat, amelyek gátat szabnak az előrehaladásunknak. Mindnyájan szert teszünk életünk folyamán egy sereg olyan ismerősre, szokásra, beidegződésre, filozófiára, amelyeknek a megtartását nem engedhetjük meg magunknak akkor, ha a jobb élet megvalósítására törekszünk. Ha azt akarjuk, hogy valaha is javulás álljon be hozzáállásunk, eredményeink vagy boldogulásunk terén, gyakorolnunk kell magunkat abban a fájdalmas fegyelemben, amely életünk kertjének a „kigyomlálásához” szükséges!

Igenis jobb egyedül lenni, mint olyan emberekkel, akiknek a társasága negatív.
Igenis jobb lemondani egy találkozót, mint pocsékolni az időnket.
Igenis jobb megváltoztatni egy beszélgetés tárgyát, mint céltalan beszélgetést folytatni.
Igenis jobb kimondani a teljes, fájdalmas igazságot, mint elferdíteni azt, hogy jobb fényben tüntessük fel magunkat.
Igenis jobb „nemet” mondani, mint elfogadni valamit, amit nem akarsz megtenni.

            Személyes körülményeink megjavítása azt jelenti, hogy meg kell tanulnunk megtenni mindazt, amire a sikertelen emberekben nincs hajlandóság. Egy seregnyi rossz barátnál többet ér egy maroknyi jó. Egy maroknyi rossz barátnál pedig többet ér, ha egyáltalán nem barátkozol. Körültekintően vizsgáld meg a bizonyítványait és jogosultságát azoknak, akik megpróbálnak belépni arra a helyre, ahol a hozzáállásod formálódik.  A gyenge ember a gyengéhez vonzódik, a szegény a szegények között érzi jól magát, a sikeres embert a sikerben sütkérezők társasága vonzza! Ha az ember fel akarja javítani a körülményeit, el kell fogadni a tényt, hogy az előrelépéshez szükségképpen éppúgy hozzátartozik.
            Egyes vallások tanításaival ellentétben a gazdagság nem rossz – a szegénység az, ami rossz. Hiszen a szegénység elnyomja az egyént. A Teremtő vagy a létezésünk mögött álló bármiféle hatalom nem azt rendelte nekünk, hogy elbukjunk, vagy elmerüljünk a szegénységben, az önsajnálatban vagy a középszerűség bármely formájában. Erőfeszítéseket kell tennünk, hogy tudatára ébredjünk határtalan képességeinknek.  Erőfeszítés kell ahhoz, hogy folytassunk valamit, amit elkezdtünk. Erőfeszítés kell ahhoz, hogy jó érzéssel fogadjunk el mindent, ami történik velünk. Erőfeszítés kell ahhoz, hogy szeressük és elfogadjuk magunkat. Egyvalami azonban nem követel erőfeszítést: a kudarc. Ahhoz nem kell más, csak hanyatló hozzáállás a jelenhez és önmagunkhoz. Ironikus, hogy éppen a hozzáállásunk az, ami felett teljes ellenőrzést gyakorlunk az életben, sokan mégis úgy viselkednek, mintha egyáltalán nem lennének képesek uralni. A hozzáállásunk révén döntjük el, hogy olvassunk-e vagy sem. Hogy próbálkozzunk vagy feladjuk. Hogy szeretünk vagy gyűlölünk. Hogy cselekszünk vagy késlekedünk. Csak mi döntjük el, hogy sikert érünk el, vagy kudarcot vallunk. A hozzáállás határozza meg a választást, a választás pedig az eredményeket. Rajtunk áll, hogy kik vagyunk és, hogy kivé leszünk. – Intermezzo: A párom éppen hallgat egy videót, nagyon megtetszett belőle egy mondat:
A döntés hatalma a tiéd! Te mit kezdesz vele?
            Éppen idevágott. Intermezzo vége. Az élet körforgásában és évszakaiban a hozzáállás mindennél fontosabb. A dagály jön és visszahúzódik, a Nap felkel, aztán lenyugszik. Amint az élet kereke forog, minden emberi érzelem megjelenik, tovatűnik, majd újra felbukkan. Az életünk egyetlen állandó tényezőjét mindnyájunk esetében azok az érzések és attitűdök jelentik, amelyekkel az élet iránt viseltetünk. Képesnek kell lennünk anélkül elviselni az élet ciklusait, hogy megváltoznánk miattuk.

TAVASZ – Kikelet… a kedvező alkalom, a barátság, a szeretet, az ötletek kiaknázásának időszaka

            Ez az évszak arra való, hogy a termékeny földeket bevessük a tudás, az elkötelezettség és az eltökélt erőfeszítés magvaival. Ilyenkor nincs idő a tétlenkedésre, sem a kudarc lehetőségeinek latolgatására. A kikelet természetes jellemzője, hogy hamar tovatűnik és bőven áradó szépségével tétlenségbe ringat bennünket. A tavasz nem törődik azzal, hogy vetsz vagy alszol, azzal sem törődik, hogy termékeny búzát vagy gyomnövényt plántálsz-e. A kikelet pusztán felkínálja magát olyan időszakként, amelyet előnyödre fordíthatsz, de nem fog vetésre késztetni ugyanúgy nem, mint ahogyan a tétlenség következményeire sem figyelmeztet.
            A tavasz, kedvező alkalom formájában köszönt be, hogy beiratkozz egy tanfolyamra, vagy beszélgetésbe elegyedj valakivel a megfelelő pillanatban. Ha beköszönt hozzád, ne hagyd elmúlni hetykén üldögélve.  Végezd el a vetést a utadba kerülő gyom ellenére is! Ha elég hathatósan és intelligensen ültetsz a világ összes gyomja és tövise sem nyomhatja el az összes csírát! A tavasz kihasználása érdekében tisztítsd meg a termőföldet a gyomnövényektől. Ezek a környezetedben élők aggodalmas vagy borúlátó álcájába bújhatnak. A hit és a lelkesedés lehetnek a permeted. A kikelet lényege az, hogy a hit szálaival szőjük át a hathatós emberi erőfeszítést! A természet mindig betartja az ígéreteit. A virágok nem panaszkodnak az előző tél miatt. Kikeletkor szárba szökkennek és a tőlük telhető legjobban, legszebb módon virágba borulnak. A virágok átvészelték a körülményeket és az akadályokat. Ezt kell tenned neked is, ha azt szeretnéd, hogy az életed felvirágozzon!
            Emberi lényként szabad akarattal ruháztak fel bennünket. Jogunkban áll fegyelmezettnek vagy fegyelmezetlennek lenni. A cselekvést válaszd, ne a henyélést! Az élet minden dolgában a jót válaszd! Válaszd a kedvező alkalmat és az esélyt a munkára, amikor a tavasz mosolya ragyogja be az életed! Az élet maga nem nyújt biztosítékot arra, hogy az elvetett magból termés is lesz, ha azonban nem teszünk semmit, biztosra vehetjük, hogy aratni sem fogunk tudni, mert nem lesz mit learatnunk!
            Amint vetünk, úgy fogunk aratni is. Ez az időszak megköveteli tőlünk a fájdalmas fegyelem gyakorlását, ha pedig erre nem vagyunk hajlandóak a kudarcot biztosítjuk be! Egy gabona magból mindig gabona sarjad. Az elménkbe férkőző kételyből, félelemből és bizalmatlanságból is csak hasonló érzelmek keletkezhetnek. Ugyanannyi erőfeszítés a szeretet, a bőség és a jómód gondolatának magvait elültetni. Csak éppen a kettő jutalma eltérő. Számunkra, akár minden nap megadathat egy új tavasz! A ma gondolatai, tettei biztosíthatják a holnap betakarítását! Figyelmen kívül hagyni ezt, annyit tesz, mint elodázni a jobb jövőt. Sosem lesz jobb nap, kedvezőbb alkalom, alkalmasabb időpont, mint a jelen pillanat.
            Légy elég bölcs ahhoz, hogy felismerd a kikelet csillogását, amely minden áldott nap megmutatkozik: lehetőségként, hogy megszívleld a nálad bölcsebbek szavát; alkalomként, hogy sétálj a tengerparton; hogy elolvass egy jó könyvet; hogy kedvezően nyilatkozz valakiről; hogy megfigyelj valamit!
            Ragadd meg a pillanatot, amikor éppen semmit sem kell tenned, vagy éppen tegyél valamit, amire szükség van. Kapcsold ki a televíziót egy beszélgetésért, tanulásért vagy akár magáért a csendért. A kedvező alkalmak mindnyájunkat körül vesznek és ugyanilyen gyorsan el is tűnnek, kedvező emléket hagyva azokban, akik reagáltak rájuk. Az élet gyakorlatilag szüntelen kikelet, csak meg kell tanulnunk ilyen szemmel tekinteni rá!

NYÁR – A védelmezés és gondozás időszaka
            Az előrejutás minden módja, akárcsak a boldogság és a siker valamennyi formája szüntelen erőfeszítést igényel, mivel számosak az akadályok, amelyek könnyedén elcsüggesztik az arra méltatlan embereket. Ha mégis felülkerekedsz egy akadályon, máris jön egy másik, hogy betöltse az űrt. Az élet rendeltetése, hogy a nehézségek ellenére, nem pedig a hiányukban véghezvitt teljesítmények története legyen.
            Az élet nyara a védelmezés ideje: a napi fáradozás időszaka, hogy védekezzünk a rovarok és a különböző kártevők ellen. A tavasz után, a magoknak szükségük van a nyárra a növekedéshez és megerősödéshez. Szoktasd hozzá magad ahhoz a gondolathoz, hogy az életben minden jó dolgot támadások érnek. Ez a természet módszere az érdemesek és az érdemeltelek különválasztására. Tanuld meg elfogadni a negatív tényezők szüntelen jelenlétét. Amint vetsz, úgy aratsz, de csak akkor, ha a vetés fáradozását a hit szellemi erőfeszítésével és az értékes dolgok feletti lankadatlan felügyelet fizikai erőfeszítésével egyesíted. Fogadd a viszontagságokat és cselekedj azonnal az elhárításuk érdekében. Számíts rájuk, mert jönni fognak. Légy hálás értük: ezek kényszerítenek téged folyamatos fejlődésre.      
            Amikor az emberek és események fájdalmat okoznak neked, munkálkodj minden eddiginél keményebben a személyes gyarapodásodon. Ne kételkedj magadban.  A sorsod az, hogy az adottságaidból merítve mindent megvalósíts, amire méltónak tartod magad!

ŐSZ – az időszak, amelyben betakarítjuk a tavasszal végzett munkánk gyümölcsét
           
Az ősz a lelkiismeretvizsgálat időszaka. Azok számára, akik bőségesen vetettek, nyáron pedig küzdöttek az ártó dolgok ellen az ősz olyan jutalmat hozhat, amely ünneplésre ad okot. Ősszel jövünk tisztába azzal, hogy mennyire lesz hosszú vagy rövid a tél. A termőföld és az ősz beköszönte együttesen hoznak ítéletet és mondják ki a végső szót az ember erőfeszítéseiről. A termék vagy bőséges, vagy sem. Az emberi lét minden területén tudatában kell lenned annak, hogy azt kapjuk vissza a világtól, amit befektettünk.  A gondolatok és a tettek egyaránt meghatározói az eredménynek. Minden tavasszal elvetett mag a maga fajtája szerint hoz termést.  Az ősszel betakarított biztos siker követelménye továbbra is az élet tavaszán végrehajtott hathatós cselekvés.

TÉL
            A tél a tavaszhoz hasonlóan olyan évszak, amely az év folyamán bármikor beköszönthet rövidebb időkre, emlékeztetőként a korlátlan hatalmára. Az élet egyik nagy leckéje az, hogy a tél mindig beköszönt. A felkészült emberek számára a tél újabb kedvező lehetőségek időszaka lehet. Lehet az olvasás ideje, a tervezésé, erőink összegyűjtéséé.
            A tél a hálaadás és az élet bőséges adományain való osztozkodás ideje, amikor köszönetet kell mondani mindazokért a javakért, amink van. Hogy mire fogjuk használni a közelgő tavaszt, azt nagyban meghatározza, hogy mire használjuk a telet. A tél pusztán egy életkörülmény, amelyet egy korábbi ok idézett elő. Találd meg a valódi okot. Azzal fogadd el a telet, hogy terveket kovácsolsz a tavaszra. Ez a mérlegelés, a vizsgálódás és az önelemzés ideje. A tél kedvező alkalmat nyújt, a be nem váltott ígéretek, és a meg nem válaszolt levelek hátralékának ledolgozására.
            Hamarosan új élet sarjad.

            A jegyzetet készítette: Kardmen
           
           


2014. március 11., kedd

Jegyzet - John C. Maxwell - 25 Módszer az emberek megnyerésére

John C. Maxwell és Les Parrott, Ph.D. – 25 módszer az emberek megynyerésére

           


            Ez a jegyzet/összefoglaló igyekszik megragadni a könyv azon lényegét, amely segíthet bárkinek, hogy egyszerűen és hatékonyan alkalmazza a benne foglalt javaslatokat. A jegyzet, a könyv elolvasásának élményét semmiképpen nem helyettesíti, ám mivel a történetek nélkül a lényegre igyekszik fókuszálni, ezért a későbbiekben remek memóriafogasként szolgálhat. Az összefoglaló helyenként nem szó szerint egyezik a könyvvel, azonban törekedtem arra, hogy a mondanivalón és a lényegen a legkevésbé se változtassak.
            Alcím: Hogyan érjük el, hogy mások főnyereménynek érezzék magukat
Személyes varázs”: A megnyerő erő, mely mágnesként vonzza az embereket – és tiszteletet, eredményeket és sikert hoz magával. De mi a helyzet akkor, ha a személyes varázs olyasmi, amit elsajátíthatsz; egy sor készség, melyeket alig néhány nap leforgása alatt megtanulhatsz?
            Ez a könyv gyakorlati lépéseket kínál az emberi kapcsolatok kiépítéséhez.
A könyv igazán olcsón, 1850. Ft. – ért megvehető az arra érdemes helyeket, de Online még ennél is jutányosabb módon beszerezhető.
            Tartalomjegyzékkel indítunk, amely annak az embernek, aki már olvasta és tisztában van a fejezetek hozzávetőleges tartalmával, önmagában akár egy egyszerű összefoglalónak is megfelel. A könyvnek van egyfajta felépítése, amit minden egyes fejezet követ. Ettől sokkal jobban követhető és átlátható a mondanivaló, a jegyzet készítésekor azonban ezt a fajta tagoltságot figyelmen kívül hagyom. Akiben ez hiányérzetet indukál, szerezze be a könyvet és olvassa el azt!
1.      Kezdd Önmagaddal!
A kapcsolataid annyira lehetnek egészségesek, mint te magad – Neil Clark Warren
            Ha meg akarod nyerni az embereket, magadnak is győztesnek kell lenned vagy legalábbis jó úton kell haladnod afelé. Ha azelőtt próbálod meg gyakorolni az emberek „megnyerésének” módszerit, hogy előbb kellő figyelmet fordítottál volna magadra, csalódásban lesz részed. Először szánj időt arra, hogy magadra összpontosíts, és hamarosan készen fogsz állni, hogy másokra irányítsd a figyelmed. Ha nem vagy egészséges, boldog sem lehetsz. Az egészséghez pedig több kell pusztán a betegség nemléténél. Az érzelmi egészség több mint a rendellenes érzelmek hiánya.
            Nem adhatod át, amivel nem rendelkezel! Nem kedvelhetsz másokat, amíg magadat sem kedveled. Amikor a legjobb formádat nyújtod, akkor kapod másoktól is a legjobb formájukat. A győztesek értékesek. Ha elfogadod a személyes értékeidet és biztos vagy önmagadban, bizonyos mértékig máris győztessé váltál. Ismerd fel az értékeidet! Különösen akkor, amikor padlón vagy. Ha egy húszezrest leejtesz a földre vagy sáros lesz, esetleg összegyűrődik, attól még ugyanúgy húszezres. Hánytatott sorsa ellenére, ameddig teljesen meg nem semmisül, nem veszít az értékéből. Lehet, hogy a körülmények valamiért éppen kellemetlenek számodra, de tudd, hogy te attól még ugyanaz az emberi lény vagy!
            Egyes értékeiden, a veled született adottságaidon nem feltétlenül tudsz változtatni. Ezeket el kell fogadnod. Mások elfogadásához szervesen hozzátartozik önmagad elfogadása is.
            Más értékeiden azonban tudsz változtatni. Ezeket az értékeidet növeld meg. Hozd ki magadból a legjobbat. Csökkentsd a hibáid mértékét és javíts magadon ott, ahol tudsz vagy képesnek érzed magad rá. Minden embert megbéklyóznak a régebbi beidegződésének a korlátai. Törj ki belőlük! Ne add olcsón magad! Hidd el, hogy nagyon értékes dolgokra is képes vagy! Higgy önmagadban! A lényed a legnagyobb tőke, amivel csak rendelkezel. Fogadd el és higgy benne meggyőződéssel!
Felejtsd el azt, ami bizonytalanságot kelt benned. Kérdezd meg magadtól, hogyan lehetnél a legjobban önmagad hasznára? Esetleg ezzel együtt mások hasznára is? Írj egy listát ezekről a dolgokról a konkrét lépésekkel egyetemben, amelyek segíthetnek.

2.      Gyakorold a 30 másodperces szabályt!
Aki arra vár, hogy egyszerre sok jót tegyen, az soha a kisujját sem fogja mozdítani – Samuel Johnson
            Másokkal találkozva az emberek zöme keresi a módját annak, hogyan tüntesse fel jó színben saját magát. A 30 másodperces szabály lényege, hogy ezt az általános gyakorlatot a visszájára fordítsa. Amikor kapcsolatot teremtesz az emberekkel, ne magadra összpontosíts, inkább találj rá módot, hogy őket tüntesd fel jó színben magad helyett. Ez a gyakorlat nem nehéz, viszont igényel némi időt és figyelmet, jutalomként viszont valóban pozitív hatást gyakorolhatunk vele az emberekre.
            Hallgasd meg a másikat, erősítsd meg és részesítsd megbecsülésben.
Pletykafészek az az ember, aki másokról beszél neked. Unalmas fecsegő az, aki önmagával traktál. Ragyogó társalgó pedig az, akitől saját magadról hallasz. –William King

            Mindezt tedd meg a találkozásotok utáni első fél percben. Mindez energiával tölti fel azt az embert, akivel kapcsolatot teremtesz. A dicsérő vagy megerősítő szavaktól az emberek energiaszintje és teljesítőképessége megemelkedik. A 30 másodperces szabály motivációt csepegtet másokba. A motiváció pedig segít az embereknek abban, hogy megtegyék azt, amit meg kell tenniük. Hogy felhagyjanak az ártalmas szokásokkal, hogy felelősséget vállaljanak. Mindez neked is hasznodra válik. Nem segíthetsz másoknak anélkül, hogy közben magadon ne segítenél.
Akiktől kapunk, azokhoz vonzódunk. Akik elvesznek tőlünk, azok taszítanak minket.
Kérdezd meg magadtól, milyen bátorító dolgot mondhatnék azoknak az embereknek, akikkel ma találkozni fogok?

3.      Tudasd az emberekkel, hogy szükséged van rájuk!
Az volt a legnagyobb tiszteletadás, melyet valaha kaptam, amikor valaki kikérte a véleményemet és odafigyelt a válaszomra. – Henry David Thoreau

            A nagy vezetők tudják, hogy nekik van szükségük az emberekre és nem fordítva. A vezetők csak akkor válhatnak naggyá, ha ezt felismerik. „Ha valaha is elérek valami nagy eredményt, az annak a következménye lesz, hogy az álmomat megosztottam másokkal!”
            Van egy álmod, ami módot ad rá, hogy:
·         Bármely pillanatban feladj bármit, aki vagy, hogy azzá válj, aki lenni szeretnél.
·         Érzékeld a láthatatlant annak érdekében, hogy véghezvidd a lehetetlent.
·         Akkor is folytasd, ha kedvedet szegik, hiszen ha hiszel a jövőben, lesz erőd a jelenben.
·         Győzteseket vonzz magadhoz, hiszen a nagy álmok nagy embereket hívnak.
            Amikor a jövőképed túlnő rajtad, két dolgot tehetsz: Vagy lemondasz róla, vagy segítséget kérsz! Nem csak a saját eszedet kell használnod, hanem mindenkiét, aki kölcsönadja neked a sajátját. Az embereknek szüksége van arra, hogy szükség legyen rájuk! Valahányszor egy ember úgy érzi tud valamit, amit te nem és megkéred, hogy segítsen neked az olyan, mintha fényesítenéd az egóját. Mindenki szeret szakértőnek látszani, még ha csak egy pillanatra is. Juss el a felismerésig, hogy neked is szükséged van másokra. Az embereknek azt is tudniuk kell, hogy a segítségük értékes számodra. Nem a gyengeség jele, ha tudatod másokkal, hogy mennyire becsülöd őket, éppen ellenkezőleg.
            Őszintén kérj másoktól hozzájárulást és segítséget és figyelj oda pontosan a mondanivalójukra. A megnyerő emberek éreztetik másokkal, hogy a dolgok kellős-közepén vannak, nem pedig a szélén.

4.      Teremts egy közös emléket és idézd fel gyakran!
            Kevés dolog köti egymáshoz az embereket úgy, ahogyan egy közös emlék. A csapat tagjai, akik együtt érik el a céljaikat olyan, olyan kapcsolaton osztoznak, amely sosem szakad meg. Ahhoz, hogy közös emlékeket „teremts”, el kell indulnod. Mozgásba kell lendítened az eseményeket. Nem az emlékek találnak ránk, hanem mi találunk rájuk. Ha céltudatos vagy, gyönyörű emlékeket alkothatsz magadnak és a barátaidnak. Szakíts rá időt! Ahhoz, hogy ebben megtaláld a minőséget, mennyiségre is szükség van. Egyértelműen azokkal az emberekkel van a legtöbb közös emléked, akikkel a legtöbb időt töltöd. Ha teheted, tervezd meg előre az eseményeket. Az emberek zöme nem irányítja az életét, csak elfogadják, ami történik velük. Tervezz élményt, amely emlékké válhat. Legyél kreatív ebben. Adj bizonyosságot a megtörtént eseményekről: Az emléktárgyak segíthetnek ebben. Segítenek az emlékek felelevenítésében. Ha segítesz valakinek egy emlék megteremtésében, adj neki valamit, ami segíthet felidézni azt! Amikor a későbbiekben találkoztok, elevenítsd fel te is a közös emlékeket. Beszélj róluk. Ez olyan kapcsolatot teremt, amely összefűz titeket egymással.

5.      Dicsérd meg az embereket mások előtt!
            A legalapvetőbb és legnyíltabb módja annak, hogy megnyerd az embereket magadnak az, ha nyilvánosan dicséretben és elismerésben részesíted őket. Éppúgy, mint négyszemközt. Ha egy magánjellegű elismerés nyilvánosságra kerül, felértékelődik. Az emberek szeretik értékesnek érezni magukat. Segíts nekik ebben. A dicséret megerősíti és szilárdabbá teszi az embereket. A megerősítés olyan igaz kijelentés, amely erőt ad a másik ember szívének, amikor kimondod. A bátorítás a lélek oxigénje! Osztogass hát nyilvános dicséreteket, ahányszor csak módodban áll.

6.      Adj másoknak olyan megbecsülést, amelyre méltóak lehetnek!
…Bánj egy emberrel úgy, mintha máris beváltotta volna a hozzá fűzött reményeket, és azzá teszed, amivé lennie kell! – Goethe
            Mások ösztönzésére és önbecsülésük fokozására az egyik legjobb módszer, ha megmutatjuk nekik, hogy kivé lehetnek. Amikor megbecsülést adsz valakinek, amire méltó lehet, akkor olyasvalamit adsz neki, amiért érdemes törnie magát. Ez azért fontos, hogy az emberek messzebb jussanak, mint azt eredetileg hitték magukról. Ha egy általuk tisztelt személy elhiszi róluk, hogy képesek lehetnek rá, akkor ők is elhiszik.
            Légy jó véleménnyel az emberekről. A vélemény, amelyet az életedben szereplő emberekkel kapcsolatban táplálsz, óriási befolyással van rájuk. Az emberek következetesen úgy cselekszenek, ahogyan érzésük szerint elvárod tőlük! Minden ember hordoz magában valamilyen értéket, bukkanj rá. A másokról alkotott pozitív véleményedet támaszd alá tettekkel is, ha teheted. Amikor szükséges, tekints el a múlttól és adj megbecsülést a jövőre nézve.

7.      A megfelelő szavakat mondd ki, a kellő időben!
Egyetlen ember sikere sem olyan fényes és szilárd, hogy két- három szóval meg ne lehetne rendíteni; és nincs olyan csapás, amit a megfelelő szavak ne kezdenének orvosolni. – Ralph Waldo Emerson
            A rosszkor kimondott és nem megfelelő szavak elcsüggesztenek. A kellő időben kimondott ám nem megfelelő szavak kiábrándítanak. A megfelelő, ám rosszkor kimondott szavak összezavarnak. A megfelelő és kellő időben kimondott szavak bátorítanak.
            Azt, hogy a szavaknak hihetetlen erejük van, a legtöbb ember felismeri. Ennek ellenére néha a legtöbb, amit valakiért tehetünk az, hogy tartjuk a szánkat. Ne csak a megfelelő dolgot mondjuk ki a megfelelő helyen, hanem törekedjünk arra is, hogy hagyjuk kimondatlanul a nem helyénvaló dolgokat a kísértés pillanatában. Legyél fogékony a megfelelő időre és helyre. Természetesen a hogyan is fontos. Az emberek képesek különbséget tenni üres szavak és a szívből mondott dolgok között.
            Az egyik legfontosabb pozitív hatása az ilyen szívből jövő gondolatoknak a bizalom. Ha szükséghelyzetben képes vagy nyújtani valamit a másiknak, valószínű, hogy az illető utána bizalommal vegyes tisztelettel fog rád nézni. Hogy segíts magadnak, kérdezd meg magadtól: Mit szeretnék hallani, ha én lennék ennek a személynek a helyében?

8.      Bátorítsd mások álmait!
            Tekintsd nagy megtiszteltetésnek, amikor valaki megosztja veled az álmait. Ez tetemes bátorságról és bizalomról tanúskodik. Ha valaki elég nagyra becsül téged ehhez, légy körültekintő! Értsd meg, hogy az álmok törékenyek. Egy álmot elveszíteni nagy veszteség. Bátoríts hát másokat az álmaik követésére és adj nekik ezáltal egy csodálatos ajándékot!
·         Kérdezd meg valakitől, mi az ő álma!
·         Adj megerősítést az illetőnek és az álmának egyaránt.
·         Érdeklődj a kihívásokról, melyeket az illetőnek le kell győznie, ha szeretné beteljesíteni a vágyát.
·         Ajánld fel a segítségedet!
·         A későbbiek során is rendszeresen térj vissza a párbeszédeidben az „álmokra”!
·         Légy minden nap álom-pezsdítő!
            Ha az embereknek esélyük nyílik a beteljesülésre, akkor ki fognak tartani az álmuk mellett. Másokat bátorítani az álmaik beteljesítésére: nem hiba.

9.      Oszd meg a babérokat másokkal!
            Babérjaink megosztása az egyik legegyszerűbb módszer arra, hogy megnyerjünk magunknak másokat. A mi értékünkből ugyanis nem, hogy nem csökkent, hanem egyenesen növeli azt. Hajítsd el az egódat. Akár írásba is adhatod a dicséreted. Nagyon fontos, hogy csak akkor mondd, ha komolyan is gondolod! Összpontosíts a környezetedben lévő emberekre és az elismerésre, amelyet megérdemelnek. Kérdezd meg magadtól, hogy: Kinek köszönhetem, hogy nagyobb sikert értem el, mint amire önmagamtól képes lettem volna?

10.  A tőled telhető legjobbat nyújtsd!
A legjobb tudásom szerint cselekszem – a tőlem telhető legjobban; és ugyanígy szándékozom cselekedni továbbra is, amíg csak élek! – Abraham Lincoln
            Próbáld azt elérni, hogy amikor befejezel valamilyen cselekvést az, aki esetlegesen felkért téged vagy, akinek jó szolgálatot tettél a végén azt mondja rólad, hogy túlszárnyaltad az elvárásait. Tegyél meg minden tőled telhetőt. Legyen a mentalitásod, a beállítottságod ilyen. Minden, amit teszel, lehet fontos neked! Hozd ki a legjobbat a képességeidből és a lehetőségeidből! Tégy minden napot a mesterműveddé! Ha az emberek a kiválóság felé törekednek a jellemvonásaikban, előbb utóbb át fogja élni a beteljesülést. Önként szárnyald túl az elvárásokat! Mindenki becsüli az olyan embert, aki a tőle telhető legjobbat nyújtja!

11.  Ossz meg egy titkot valakivel!
            Egy titok megosztása valakivel azt jelenti, hogy értékes információt adsz át. Amikor egy titkot adsz át, annak jelentőséggel kell bírnia a beszélgetőtársad számára. Vagy az érdekeit kell érintenie vagy egy vélt szükségletét kell kielégítenie. Az emberek különlegesnek érzik magukat, ha megosztasz velük egy titkot. Ha megosztasz egy titkot valakivel, az utad részesévé teszed az illetőt. Nem muszáj a titoknak drámainak lennie. Ha megteszed és megosztasz egyet valakivel, megnöveled az illető önbecsülését!

12.  Bányászd ki a jó szándék aranyát!
            Tápláld a legjobb véleményt az emberekről! Hogyan látsz másokat? Hiszel abban, hogy legbelül mindenki jó akar lenni? Hinned kell az emberek szándékaiban. Ettől még nem kell vaknak és ostobának lenned. Talán segíthet, ha a másik ember perspektívájából nézed az eseményeket. Minél érettebb vagy, ez annál jobban fog menni. Önmagunkat könnyű a szándékaink fényében megítélni, míg másokat a cselekedeteik alapján ítélünk meg. Ezért fontos az előbb említett képesség. Tételezd fel a jobbik eshetőséget a másikról, persze ne legyél naiv. Ne csupán a tettet méltányold, hanem a szándékot is.

13.  Fordulj el a tükörtől!
            A világ teljes népessége, téged kivéve „más emberekből” áll. Ha az egyén az Univerzum egyedüli középpontjának képzeli magát, nagy csalódás érheti. Ha képes vagy másokra összpontosítani, céltudatossá és energikussá válsz.
Ha boldog akarsz lenni egy óráig – szunyókálj egyet!
Ha boldog akarsz lenni egy napig – menj horgászni!
Ha boldog akarsz lenni egy hónapig – házasodj meg!
Ha boldog akarsz lenni egy évig – örökölj vagyont!
Ha boldog akarsz lenni egy életen át – segíts másokon!

            Ha segítesz másokon, magadon is segítesz. Az életedben elért sikered csakis attól függ, hogy mennyit teszel másokért.

14.  Tedd meg másokért azt, amit ők nem tudnak megtenni magukért!
            Mindez csupán hozzáállás kérdése. Hogy pontosan miként hajtod ezt végre az a saját egyedi adottságaid, erőforrásaid függvénye. Mindazonáltal talán tudok segítséget adni neked:
            Mutass be másokat olyan embereknek, akikkel maguktól nem tudnának megismerkedni! Vigyél el másokat olyan helyekre, ahová máskülönben nem tudnának eljutni! Kínálj másoknak olyan lehetőségeket, amelyeket másként nem tudnának elérni! Ossz meg másokkal olyan ötleteket, amelyek maguktól nem jutnak eszükbe!
            Készíts egy listát azokról a készségeidről, erőforrásaidról, összeköttetéseidről miközben fontolóra veszed, milyen konkrét dolgot tehetnél másokért!

15.  A szíveddel figyelj!
A kommunikációban az a legfontosabb, hogy meghalljuk a ki nem mondott dolgokat! – Peter Drucker
            Ahhoz, hogy ezt megtedd nagyon fontos, hogy képes legyél a másik emberre összpontosítani. A mondanivaló jelentése nem a szavakban, hanem az emberekben rejlik. Ahhoz, hogy meghalld, mit is akarnak neked mondani: tisztítsd ki a füled! A televízió, a telefonhívások szinte lehetetlenné tehetik, hogy igazán figyelj a másikra. Ne gondold, hogy mindenre tudod a választ. Ne vetítsd ki a saját gondolataidat mások felé azonnal. Amíg magaddal vagy elfoglalva, képtelenség, hogy figyelni is tudj. Mindig tanulhatsz valamit: másoktól, a helyzettől… Hárítsd el a kommunikáció akadályait, és amikor csak lehetséges biztosítsd a megfelelő fizikai környezetet magadnak.
            Figyelj rámenősen és törekedj a megértésre. Sokan nem a megértésért figyelnek, hanem, hogy felelhessenek! Abban a pillanatban, amikor az emberek látják, hogy megérted őket, motiváltabbá válnak a te álláspontod megértésére és elfogadására. A meggyőzés egyik legjobb eszköze a füled!

16.  Találd meg a kulcsot mások szívéhez!
            Fogadd el a tényt, hogy az emberek különbözőek. Kérdések feltevésével találd meg a kulcsot a szívükhöz! Miről álmodsz? Miért sírsz? Miről énekelsz? Mik az erősségeid? Persze az egész ne legyen olyan, mint egy interjú! Teremts közös alapot! Fogadd el azt is, hogy az emberek idővel megváltoznak. Ami tegnap bevált nem biztos, hogy ma is be fog válni. Fontos: Folyamatos párbeszédet tartanod másokkal. Maradj kapcsolatban az emberekkel a szív szintjén. Keresd a változás „ismertetőjeleit” mások viselkedésében, életében. A másokkal való őszinte törődés inkább életstílus, mint technika.

17.  Elsőként nyújts segítséget!
A „szeretni” után a „segíteni” a leggyönyörűbb ige a világon!
            Mindent elérhetsz az életben azáltal, hogy elegendő embernek segítesz. Tulajdoníts elsődleges fontosságot mások megsegítésének. Tudatosítsd magadban az emberek szükségleteit. Olyan szükségletet nem elégíthetsz ki, amelynek a létezéséről nem is tudsz. Ha már segítesz, ne állj meg félúton. Ha teheted, elsőként kínálj segítséget vagy támogatást.

18.  Adj értéket az embereknek!
            Ehhez magadnak is értékelned kell az embereket. Nem csak látszólag, hanem őszintén. Tedd saját magad is értékesebbé azáltal, hogy tudod, mit értékelnek az emberek. Azt is tudd, hogy te mit értékelsz!

19.  Emlékezz mások történetére!
Sokan jobban örülnek, ha meghallgatod a történetüket, mint ha teljesíted a kérésüket. –Phillip Stanhope
            Ehhez első sorban kérdezned kell! Ha megkérsz valakit, hogy mesélje el a történetét, azt sugallod neki, hogy különlegessé válhat. Ha emlékszel is a történetére azzal azt mondod: Különleges vagy! Légy jó hallgató! Legyél figyelmes, ne vágj közbe: összegezd a beszélgetés végén, amit hallottál. Végül: Emlékezz!

20.  Mondj el egy jó sztorit!
Az Univerzum sztorikból áll, nem atomokból – Muriel Rukeyser
            Legyél benne a sztoriban. Legyél lelkes, eleven. Vond be a közönséget. Tűnjön spontánnak, legyen humoros. Legyél kreatív, legyen személyes. Amennyiben lehetséges, szívmelengető. Sztori mesélése közben a hallgatóság figyelme egyértelműen a mesélőre irányul.  A sztori mesélés olyan készség, mely gyakorlás révén szerezhető meg, és bárki képes megtanulni, hogyan fejlessze ki. Néhány tipp erre vonatkozóan: A személyes élményeidről mesélj, mert azokat a történeteket tudjuk a legjobban elmesélni, amelyeket átéltünk. A célod vele a kapcsolatteremtés legyen. Indulj ki abból, hogy a többieket érdekel a mondanivalód. Légy bátor.

21.  Adj feltételek nélkül!
            Legyen a bőség az alapbeállítottságod! Ha nagylelkűen adakozol, amid van, megszaporodik. Azok az emberek, akik adakoznak rendszerint tudatában vannak annak a segítségnek, amelyet ők kaptak életük során. Látják a teljes képet. Nézd meg kinek segíthetnél ellenszolgáltatás nélkül. Légy tudatosan jó másokhoz!

22.  Tanuld meg a postásod nevét!
Ne feledd, a másik ember neve a fülében minden nyelvek legédesebben csengő és legfontosabb hangzata – Dale Carnegie
            Az ember neve a személyes cégére a világ felé: a legbelsőségesebb megkülönböztető jegy, ami csak létezik. Jegyezd meg a nevét mindenkinek, akivel találkozol. Beszélgetés közben mondd ki a partnered nevét háromszor, kérdezz rá egy nevével kapcsolatos dologra, például arra, hogy hogyan írják? Távozáskor az illető nevével vess véget a találkozásnak. Ha dolgozol rajta, jobban fog menni: ne csinálj problémát abból, ha nem megy mindig elsőre.

23.  Mutass rá az emberek erősségeire!
            Ezzel az egyediségüket hangsúlyozod. Nézd meg miben jó a másik személy. Mondd el minden nap legalább egy embernek, milyen erősséget látsz benne.

24.  Írj rövid, bátorító leveleket!
                        Ezek személyes jellegűek és az író bizalmáról árulkodnak. Az írott bátorítás szívből jön, ezért nagy a hatalma. Szánj időt egy ilyen levél megírására minden nap.

25.  Segítsd győzelemhez az embereket!
A mérkőzésben nyújtott teljesítményem legfontosabb mércéje az volt, hogy mennyivel javítottam fel a csapattársaim teljesítményét. – Bill Russel
            Adj reményt az embereknek. Amikor győzelemhez segítesz valakit, te magad is győztessé válsz. Tiszteld az utat is, ne csak a célt. Ha egyszer valakit győzelemhez segítesz, az illető örökre a barátod lesz!

Végül:
·         Tudatosítsd magadban ezeket a módszereket.
·         Tanuld meg az alapokat
·         Gyakorolj folyamatosan
·         Legyenek ezek az új szokásaid

            Konklúzió: Mint a legtöbb Maxwell féle könyv, ez is nagyszerű! Ám, mint minden 68 szabály a tüsszentésre könyv, ez is gyakran ismétli önmagát. Az utolsó fejezeteknél már nagyon érződött a vergődés. Ennek ellenére javaslom mindenkinek elolvasásra, és ami még fontosabb, mindennapos használatra!
            Építsünk szebb jövőt általa. Sok sikert:
A jegyzetet készítette: Kardmen